Det finns inga sammanträden att visa än
Inget protokoll har publicerats
Ordförande ställer frågan om någon närvarande anmäler jäv.
Revisorerna har genom KPMG granskat Ånge kommuns arbete med att förebygga mutor och jäv. Uppdraget ingick i revisionsplanen för år 2014. Revisionen bedömde att det kan finnas en viss risk för att politiker och tjänstemän skulle kunna delta i beslut som påverkar honom eller henne (jäv).
Styrelsen för Ånge Fastighets och Industri AB har 2022-10-14 beslutat att bjuda in ägarrepresentant till styrelsesammanträde för dialog om ägardirektiv.
Bilagor
Patrik Jonasson, vd informerar vid dagens sammanträde om ekonomiskt läge för Ånge Fastighets och Industri AB.
Bilagor
KPMG har på uppdrag av kommunens revisorer granskat kommunstyrelsens styrning och uppföljning av investeringen avseende badhus/simhall i Fränsta. Granskningen har även omfattat Ånge Fastighet och Industri AB (ÅFA).
Revisionen önskar att kommunstyrelsen och styrelsen för ÅFA lämnar synpunkter på de slutsatser som finns redovisade i rapporten.
Av svaret bör det framgå vilka eventuella åtgärder som ska vidtas och när de beräknas vara genomförda.
Bilagor
Styrelseledamöter och suppleanter har möjlighet att ställa frågor om bolagets verksamhet.