Hoppa över navigering
  • Ordföranden ställer frågan om någon jävssituation kan förekomma utifrån föredragningslistans ärenden.

  • Styrelsen följer upp mötesprotokoll från den 19 september, 10 oktober och 7 november. 

  • Sara Granlund Sundholm, tf. vd informerar vid sammanträdet om ekonomiskt läge för Ånge Fastighets och Industri AB.

  • Vd rapporterar regelbundet till styrelsen.

    • AI
    • NKI
  • Enligt styrelens arbetsordning ska november månads styrelsemöte bland annat innehålla ”uppföljning av verksamheten”. En sådan uppföljning har gjorts med utgångspunkt från tidigare beslutade verksamhetsplaner. Från 2025 och framåt kommer Verksamhetsplanen benämnas Affärsplan och följas upp på liknande sätt.

  • Enligt styrelsens arbetsordning ska budget för nästkommande år antas på styrelsemöte i maj. Så skedde också i maj 2025 för verksamhetsåret 2026. Det är svårt att så långt i förväg bedöma förutsättningar för verksamheten efterföljande år och därför har beslutats att budgeten tas upp för ny prövning vid styrelsemöte i november. Bedömningen har justerats något jämfört med maj. I maj 2025 bedömdes ÅFA under 2026 nå en omsättning om 148 mkr och ett resultat om 4,9 mkr. Nu bedöms ÅFAs verksamhet för 2026 ge en omsättning om 151 mkr och ge ett resultat om ca 5,3 mkr.

  • Enligt styrelsens arbetsordning ska november månads styrelsemöte bland annat innehålla Interkontrollplan för kommande år. Denna görs i Ånge kommuns system Stratsys och avser belysa verksamhetens risker och hur de hanteras.

  • Genom att vara partner för Ung Företagsamhet tar ÅFA ett gemensamt samhällsansvar där man når ut till ungdomar och lärare i hela Västernorrland. Ett positivt sammanhang för vårt varumärke med en attraktiv rekryteringsbas där våra kommande anställda och kunder troligen kan finnas. Som partner syns vårt varumärke i marknadsföring från UF samt att vi blir del i ett unikt nätverk av företag och företagsamma personer som brinner för Västernorrlands framtid.

  • Ärendet avser huvudmannens representant till Ljungastiftelsen. 

  • Ärendet avser antagande av sammanträdesdagar 2026.

  • Styrelsen ska enligt Arbetsordning, § 7 Återkommande ärenden - Årshjul, utvärdera styrelsens arbete i november månad.

  • Styrelsen ska enligt Arbetsordning, § 7 Återkommande ärenden - Årshjul, utvärdera vd och vd:s arbete i november månad.

  • Styrelseledamöter och suppleanter har möjlighet att ställa frågor om bolagets verksamhet.

Det finns ingen information att visa

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.